دوازده قانون بقای استارتاپ ها

14:52:43 _ 95/11/09
 1. انتخاب شریک مناسب: عاملی که باعث نابودی بسیاری از استارتاپ ها می شود، انتخاب شریک نامناسب است. یک شریک نامناسب ممکن است انسان بسیار خوبی باشد. همچنین ممکن است به دلایلی که فی نفسه بد نیستند، مناسب نباشند، مانند اینکه شریکتان مجبور باشد به مدرسه برود یا اینکه درگیر پروژه های سنگینی می باشد.
 2. راه اندازی سریع: هر چه دیرتر شرکت را راه اندازی کنید، مدت زمانی بیشتری برای مشتری بی استفاده می مانید و شکستن این عادت سخت تر می شود.
 3. فرصت دادن به ایده برای تکامل: بسیاری از استارتاپهای موفق در طول مسیر ایده شان به طور بنیادی تغییر می کند.
 4. بهتر است که تعداد کمی مشتری راضی داشته باشید تا تعداد زیادی مشتری خنثی
 5. سرویس مشتری بسیار عالی‌ای ارائه دهید.
 6. شما چیزی را بدست می‌آورید که آن را اندازه بگیرید: در صورتیکه شما رشد نکنید، کارآفرین نیستید. ممکن است آیتم اشتباهی را بسنجید و به اشتباه بیفتید. دقت کنید که آیتمهای کاملاً درستی در مورد رشد را بسنجید.
 7. کم خرج کنید: مهم نیست که چه مقدار پول دارید. شما همیشه از آن چیزی که فکر می کنید، به نابودی نزدیک تر هستید. هر چند سود آور هستید، اما با وسواس خرج کنید.
 8. به دنبال افزایش سودآوری باشید: حتی اگر میزان فروش اندکی داشته باشید، معنای آن این است که محصول شما برای عده ای آنقدر ارزش داشته است که برای آن پرداخت کنند. حال تنها به دنبال آن باشید که بتوانید مشتریان بیشتری را جذب کنید.
 9. از رفتارهای پراکنده خودداری کنید: یک شرکت استارتاپ وجود دارد تا به یک نیاز خاص پاسخ دهد. مراقب باشید که عوامل دیگر حواس شما را پرت نکند.
 10. روحیه تان تضعیت نشود: در یک استارتاپ احتمالاٌ همه مدل اتفاق رخ می دهد. ممکن است مردم استقبال نکنند. یا مشتری پول را پرداخت نکند. ممکن است شریک همراه نباشد یا سرمایه گذار بی پول شود. ممکن است کارمندان شرکت را ترک کنند.  شما چه می کنید؟ باید به مسیر خودتان ادامه دهید تا بتوانید به نیاز مشتری پاسخ دهید.
 11. متوقف نشوید: تنها راه حلی که همه به شما اعتماد کنند این است که رشد کنید. اگر رشد نمی کنید، به طی مسیر ادامه دهید. لحظه ای که متوقف شوید در اصل پایان مسیر است.
 12. خودتان را برای بدقولی ها آماده کنید: حتی اگر سرمایه گذار کامل به شما تضمین بدهد، باز ممکن است هیچ وقت سرمایه گذاری ای در شرکت شما نداشته باشد. بنابراین همواره خودتان را برای گزینه های دیگر آماده کنید.